تلفن 03153292222  تلگرام Eitaa گوگل مپ Instagram

علوم دارویی

کد : 10095

 

 

معرفی کارشناسی ارشد رشته سم شناسی پزشکی

سم شناسی پزشکی یکی از شاخه های دانش پزشکی است که زیر مجموعه رشته های وزارت بهداشت می باشد. سم شناسی  از رشته های بسیار کارآمد و نوپا در بیشتر حیطه های مربوط به سلامت می باشد که همین امر باعث می شود توجه مسئولین به اهمیت حضور این رشته در جامعه پر رنگ تر شود.

 

کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی

کارشناسی ارشد سم شناسی پزشکی

سم شناسی پزشکی یکی از شاخه های دانش پزشکی است که زیر مجموعه رشته های وزارت بهداشت می باشد. سم شناسی  از رشته های بسیار کارآمد و نوپا در بیشتر حیطه های مربوط به سلامت می باشد که همین امر باعث می شود توجه مسئولین به اهمیت حضور این رشته در جامعه پر رنگ تر شود. این رشته به دلیل گستردگی فراوان گرایش هایی که در حین تحصیل آموزش داده می شود، سبب می شود علاقه های فردی هر شخص در بسیاری از این گرایش ها در آینده های شغلی و تحصیلی وی مورد توجه قرار بگیرد. سم شناسی دارای حوزه های مختلف کاری در زمینه های سم شناسی قانونی، سم شناسی تجزیه ای، سم شناسی بالینی، سم شناسی محیطی، سم شناسی صنعتی، سم شناسی نظامی، سم شناسی اقتصادی، سم شناسی سیستم ایمنی، سم شناسی آبزیان، سم شناسی تغذیه ای، سم شناسی داروئی، سم شناسی تولید مثل ( ناقص الخلقه زائی )، سم شناسی سرطان زایی، سم شناسی اپیدمیولوژیکی، سم شناسی قوانین و مقررات، آسیب شناسی ناشی از سموم و تعقیب و پیگیری عوارض ناشی از سموم می باشد. در واقع علم شناسی، خطرهای احتمالی ناشی از اثرات مضر ترکیبات شیمیایی را در جمعیت های انسانی و حیوانی ارزیابی می کند. یک سم شناس تلاش می کند تا طبیعت مکانیسم عمل سلولی، بیوشیمیایی و مولکولی این اثرات را همراه با احتمال وقوع آنها بررسی کند.

گستره بازار کار کارشناسی ارشد سم شناسی در مراکز درمانی، تحقیقاتی، پزشکی قانونی، شرکت های داروئی، آزمایشگاههای سم شناسی مواد، آزمایشگاههای شرکت های صنایع غذایی و اداره محیط زیست می باشد.

مدرک لیسانس مورد نیاز برای شرکت در آزمون سم شناسی پزشکی در رشته های: حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین، شیمی، فارماکولوژی، میکروب شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم زیست شناسی (جانوری، سلولی مولکولی، گیاهی، میکروبیولوژی و ژنتیک)، بیوشیمی، شیمی مواد غذایی، بهداشت عمومی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، تغذیه، گیاه پزشکی، علوم و صنایع غذایی، فیزیولوژی، ایمنی شناسی، پرستاری، سم شناسی، دارو شناسی، بیهوشی، میکروبیولوژی، زیست شناسی، علوم داروئی، ویروس شناسی، انگل شناسی، گیاهان داروئی، بهداشت و بازرسی گوشت، دکتری عمومی پزشکی، دکتری عمومی داروسازی و دکتری عمومی دامپزشکی می باشد.

 رشته سم شناسی در مقطع دکتری به گرایش هایی چون داروسازی هسته ای، نانو فناوری داروئی، علوم اعصاب و سم شناسی پزشکی و سم شناسی محیطی تقسیم بندی می شود.

تجربه ی من به عنوان مشاور تحصیلی که در این رشته در حال تحصیل است میگه که سم شناسی رشته بسیار جذاب و پر اهمیتی در دنیای امروز ماست که می تونه این انگیزه رو در شما به وجود بیاره که آینده درخشانی در کشور خواهید داشت و نسل امروز من و شماست که میتونه به عنوان یک سم شناس از خیلی از آسیب های مربوط به سلامت انسانها و محیط زندگیشون پیشگیری و حفاظت کنه. بهتر است با کمی تامل بدونیم که وجود این چنین رشته هایی تو کشور ما و گسترش اون میتونه کمک بزرگی به پیشرفت علم داشته باشه. از انتخاب رشته سم شناسی پشیمون نمی شید چون گستردگی زیادی در بازار کار داره و در آینده ای نه چندان دور مانند رشته های پر طرفدار دیگه مورد توجه بسیاری قرار می گیره.


کارشناسی ارشد شیمی دارویی Master of Medicinal Chemistry
معرفی رشته:
رشته شیمی ‌دارویی ، گستره‌ای از علوم دارویی است که‌ اصول شیمی ‌و زیست شناسی را برای ایجاد واکنشی که می‌تواند منجر به مواد دارویی جدید شود، بکار می‌برد. در واقع رشته‌ شیمی‌ دارای‌ دو بخش‌ علم‌ شیمی‌ و صنایع‌ شیمی‌ است‌ که‌ علم‌ شیمی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از علوم‌ پایه‌ زیربنای‌ علوم‌ مختلفی‌ همچون‌ بیولوژی‌، بیوتکنولوژی‌، پزشکی‌، دندانپزشکی‌، داروسازی‌ و رشته‌های‌ متعدد مهندسی‌ است‌. اما صنایع‌ شیمیایی‌ عبارت‌ است‌ از صنایعی‌ که‌ در آنها واکنش‌ شیمیایی‌ انجام‌ می‌گیرد؛ یعنی‌ اقسام‌ مواد اولیه‌ تبدیل‌ به‌ محصولات‌ جدید می‌گردد که‌ خواص‌ این‌ محصولات‌ تا حدودی‌ با مواد اولیه‌ متفاوت‌ است‌.

هدف و رسالت رشته:
فارغ التحصیلان رشته شیمی دارویی توانایی انجام فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و خدماتی در زمینه سنتز مواد اولیه دارویی ، طراحی دارو ، کنترل دارو ، تعیین ساختمان و سنتز مواد موثره گیاهی و مواد جدا شده از میکروارگانیسم ها را خواهد داشت.
زمینه های فعالیت در بازار کار:
در زمینه آموزشی :
– تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته شیمی دارویی جهت تأمین اعضا هیئت علمی دانشکده های داروسازی کشور.
– تربیت نیروی انسانی متخصص برای تحقیق در جهت تولید مواد اولیه داروئی و توسعه صنایع داروسازی کشور.
در زمینه پژوهشی:
– مشارکت در طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی مرتبط با داروها
– مشارکت در تولید دانش و انتشار مقالات مرتبط در منابع معتبر در زمینه شیمی دارویی
در زمینه خدماتی:
– به کار گیری فنون مرتبط به تولید و کاربری داروها با روشهای مختلف با همکاری متخصصین رشته های مرتبط
– کارخانه های تولید دارو
معرفی دروس امتحانی:
شیمی آلی ضریب 2
شیمی تجزیه ضریب 2
زیست عمومی ضریب 2
بیوشیمی ضریب 2
زبان ضریب 2
عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:
کارشناسی در رشته های: داروسازی ، کلیه گرایش های شیمی، دبیری شیمی ، شیمی محض و کاربردی، بیوشیمی و علوم آزمایشگاهی
آینده تحصیلی:
این رشته در 2 مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران پذیرش دارد.
فارغ التحصیلان این رشته می توانند در رشته های زیر برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری اقدام نمایند:
وزارت علوم: دکترای زیست شناسی (کلیه گرایش ها)،
وزارت بهداشت: دکترای رشته های شیمی دارویی، انفورماتیک پزشکی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت در بلایا و فوریتها (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، سلامت و رفاه اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، اپیدمیولوژی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)، مددکاری اجتماعی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی به شرط داشتن کارشناسی مددکاری)، گفتار درمانی (مجاز برای تمامی رشته های ارشد به شرط داشتن کارشناسی گفتار درمانی)

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا می باشد