ایمیل : asghar4657@yahoo.com

وب سایت دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

ماهواره فجر

کد : 24
بازدید 1287 بار
تاریخ انتشار 09 آبان ماه 1395 ساعت 16:51

خبرگزاري پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس: بالاخره طلسم پرتاب ماهواره هاي جديد ايران شكست و ماهواره فجر در آغازين روزهاي دهه فجر به فضا رفت تا بار ديگر، قدرت فضايي كشورمان و دستيابي ايران به چرخه كامل صنعت فضايي اثبات و اعلام شود.

ماهواره فجر پس از ماهواره هاي اميد، رصد و نويد چهارمين ماهواره ايراني در مدار زمين محسوب مي شود كه توسط متخصصان سازمان صنايع هوافضاي وزارت دفاع و شركت صنايع الكترونيك ايران ساخته شده است و مركز هدايت و كنترل عمليات فضايي كشور به كمك شبكه ايستگاه هاي زميني بومي عهده دار پشتيباني و نظارت بر عمليات بهره برداري ماهواره فجر است.

بنا بر اعلام صورت گرفته، فجر كه امروز در مدار زمين قرار گرفت ماهواره اي 52 كيلويي با شكل هندسي 6 ضلعي با ارتفاع 49 سانتيمتر و عرض 35 سانتيمتر است.

طي سالهاي گذشته و در راستاي استفاده صلح آميز از فضا و بهره مندي متخصصان كشور در زمينه هاي گوناگون از اطلاعات ماهواره اي، برنامه فضايي كشور ساخت و پرتاب و عملياتي كردن ماهواره هاي مختلفي را در دستور كار خود داده است. بديهي است ضمن كسب تجارب علمي و فناوري هاي لازم بايد آزمايشات واقعي نيز براي كسب اطمينان از عملكرد سامانه هايي كه در كاربري ماهواره هاي بزرگ و سنگين به كار مي روند به انجام برسد كه اينكار با بهره گيري از ماهواره هاي كوچك و در مدارهاي پايين اجرا مي شود.

ماهواره سينا اولين ماهواره اي بود كه جمهوري اسلامي ايران توسط روسيه به فضا پرتاب كرد. سينا به صورت مشترك توسط دانشمندان ايراني و متخصصان روس ساخته شده و تجربه اي مشترك بين دو كشور براي ارتقاء توان متخصصان داخلي و آشنايي با دستاوردهاي كشورهاي پيشرو در عرصه فضا بود. پرتاب ماهواره سينا باعث شد جمهوري اسلامي ايران در رديف 44 كشور صاحب ماهواره در فضا قرار گيرد.

بخشي از برنامه فضايي ايران با توجه به تخصص هاي موجود در شركت صنايع الكترونيك ايران(صاايران) بر دوش اين مجموعه قرار گرفته كه در وهله اول مطالعه، طراحي و ساخت اولين ماهواره بومي كشور به نام اميد، بعد از آن ماهواره فجر، در مرحله بعدي چهار ماهواره طلوع و در گام مهم بعدي ماهواره پارس سپهر به عنوان يك ماهواره با ارتفاع بالاتر و سنگين تر از نمونه هاي قبلي است.

در برنامه فضايي كشور با رويكردي واقع بينانه و با اتكا به توان داخلي كشور، لازم بود تا از ساير بخش هاي علمي كشور نيز كمك گرفته شود كه مهمترين آنها يعني دانشگاه ها نيز وظيفه مطالعه و ايجاد فناوري هاي مختلف فضايي و طراحي و ساخت ماهواره هاي دانشجويي را بر عهده گرفتند كه در هر يك از آنها چند فناوري و دستاورد تخصصي مورد بهره برداري و آزمايش قرار مي گيرد.

از اين دست ماهواره ها مي توان به خانواده ماهواره هاي رصد از دانشگاه مالك اشتر، نويد و ظفر از دانشگاه علم و صنعت اشاره كرد. از بين اين ماهواره ها رصد-1 در سال هاي قبل پرتاب شده و با موفقيت خوبي مأموريت خود را به پايان رسانده و برخي ماهواره هاي ديگر نيز آماده پرتاب هستند كه طبق اعلام پس از ماهواره فجر، اين ماهواره ها مانند شريف ست در نوبت پرتاب قرار دارند.

با توجه به اعلام اينكه پرتاب ماهواره فجر رسما اعلام شده است در اين گزارش به معرفي اين ماهواره و برخي دستاورهاي حاصل از آن مي پردازيم و مقايسه اي بين آن و ماهواره هاي اميد و رصد-1 كه تاكنون پرتاب شده اند خواهيم داشت.

اين ماهواره ها اگر چه ممكن است دقت هاي بالا نداشته باشند اما تك‌تك آنها حلقه‌هايي از يك زنجيره بلوغ و اكتساب فناوري هستند كه به صورت يكپارچه و سامانه ايي و در يك نقشه راه محصولي و اكتساب فناوري مشخص مديريت مي‌شود.

اميدي كه به فجر منجر شد

ماهواره فجر ماهواره اي با طراحي كاملاً حرفه اي و برآمده از ماهواره اميد است. ماهواره اميد نزديك به 90 روز(سه ماه) در فضا بود و حدود 1200 مرتبه در مدار زمين چرخش نمود. ماهواره ملي اميد به عنوان اولين ماهواره بومي و با توجه به مأموريت تعريف شده براي آن بخشي از فناوري هاي كليدي يك ماهواره عملياتي را در بر داشت.

اين فناوري ها كه براي اولين بار در كشور به صورت بومي به كار گرفته شده بود شامل مواردي چون توليد تجهيزات الكترونيك ماهواره، توليد فرستنده و گيرنده فضايي، فناوري شبيه سازي پرواز ماهواره، مهندسي سامانه فضايي بصورت كاملاً بومي، اثبات وجود ماهواره در مدار، تعيين دوره تناوب و زمان طلوع ماهواره با دقت بالا، ارتباط از راه دور(تله متري)، فرمان از دور(تله كامند)ماهواره بودند.

ماهواره ملي اميد يك ماهواره علمي تحقيقاتي و پژوهشي و مخابراتي بود كه مأموريت آن بصورت تعيين مشخصات مداري ماهواره پس از جدايي از ماهواره بر، برقراري ارتباط دو سويه ماهواره و ايستگاه زميني به منظور ذخيره و ارسال داده هاي تله متري و تله كامند، ارسال فرمان از ايستگاه زميني به ماهواره و برخي موارد ديگر تعريف شده بود.

با كسب تجارب بسيار ارزشمند از ماهواره اميد و شكستن مرزهاي بسيار در آن، در گام بعدي ماهواره اي با ويژگي هاي جديد در كنار ارتقاء قابليت هاي ماهواره اميد مد نظر بود. حاصل اين روند، ماهواره فجر است كه همه ويژگي هاي يك ماهواره حرفه اي را دارد.

اصلي ترين تفاوت ها و بهبودهاي فجر نسبت به اميد، بهره مندي از سلول هاي خورشيدي براي شارژ باتري و توليد توان، قرار گيري در مدارهاي بالاتر، طول عمر بسيار بيشتر، همراه داشتن محموله تصويربرداري و توانايي افزايش ارتفاع نسبت به زمين از طريق انتقال مداري است.

روي بدنه ماهواره فجر سلول هاي خورشيدي به كار رفته است كه با تأمين توان از نور خورشيد و شارژ باتري هاي نقش مؤثري در افزايش عمر كاري آن به يكسال و نيم داشته است. اين ماهواره داراي سامانه جي پي اس است، اين سامانه موقعيت ماهواره را هر لحظه در فضا مشخص مي كند و اين موقعيت يابي مي تواند كاربردهاي مختلف علمي و عملياتي داشته باشد. اين ماهواره همچنين قابليت مانورمداري و تصويربرداري را نيز دارد.

ويژگي ها و دستاوردهاي ماهواره فجر

اين ماهواره در مدت يك سال به دست محققان كشور و با همكاري بخش‌هاي مختلف صنعت هوافضاي كشور طراحي و ساخته شده و سپس وارد مراحل آزمايشات عملياتي شد.

مأموريت در نظر گرفته شده براي ماهواره فجر انتقال مداري، عكسبرداري براي نقشه برداري و هواشناسي و برخي محموله هاي تحقيقاتي است. با استفاده از ماهواره فجر آزمايش و صحت سنجي فناوري هاي بكار رفته در ماهواره هاي بعدي ممكن شده و بهبود زيرسامانه هاي پردازش و افزايش ارتفاع و عمر مداري از جمله وظايف ماهواره فجر خواهد بود.

فناوري هاي جديد اين ماهواره شامل فناوري انتقال مداري به كمك رانشگر گاز سرد، فناوري تعيين كنترل وضعيت ماهواره از طريق پايداري چرخان فعال، فناوري تصويربرداري فضايي و فناوري تعيين و توزيع توان الكتريكي است.

از جمله دستاوردهاي ماهواره فجر مي توان به دستيابي به فرآيند كاملي از كليه زيرسامانه هاي مورد نياز در فناوري فضايي، كاهش هزينه هاي پرتاب با دستيابي به فرايند انتقال مداري در ماهوراه، ساخت اولين ماهواره بومي داراي توانمندي انتقال مداري اشاره كرد.

انتقال مداري

با توجه به محدوديت موشك هاي فعلي حامل هاي ماهواره در كشور، تنها مدارهاي پايين براي قرار دادن ماهواره ها در دسترس است. از طرفي در ارتفاعات نزديك به زمين به دليل برخورد با مولكول هاي هوا، ماهواره دچار افت انرژي جنبشي شده و به مرور با از دست دادن ارتفاع سقوط كرده و ناچاراً مأموريت آن پايان مي يابد.

در واقع عامل باقي ماندن ماهواره در مدار نيروي خررج از مركز ناشي از تغيير جهت سرعت است كه با نيروي جاذبه زمين در تعادل قرار مي گيرد. با افت سرعت، نيروي مخالفت كننده با جاذبه نيز كاهش يافته و در نتيجه ماهواره به سمت زمين كشيده مي شود.

براي افزايش عمر كاري ماهواره از نظر مدت زمان استقرار در مدار، يك راه حل كم هزينه، انتقال مداري براي رساندن ماهواره به ارتفاعات بالاتر است(به نسبت سرمايه لازم براي ارتقاء ماهواره بر براي رسيدن به اين ارتفاع). در اين روش پس از قرارگيري ماهواره در مدار اوليه با استفاده از نيروي ايجاد شده از پيشران تعبيه شده در آن، ماهواره شروع به افزايش ارتفاع كرده و در مدار بالاتري مستقر مي شود.

به طور كلي سامانه‌هاي پيشرانش فضايي به دو دسته كلي سامانه‌هاي پيشرانش الكتريكي و شيميايي تقسيم مي‌شوند. در سامانه‌هاي پيشرانش شيميايي انرژي لازم براي توليد نيروي رانش(تراست) در رانشگر ذخيره شده كه اين نيرو بر اثر فعل و انفعالات شيميايي آزاد شده و سپس رانشگر به وسيله عبور دادن آن به شكل گاز با سرعت بسيار بالا از درون خروجي(نازل) شتاب مي‌گيرد.

سامانه هاي رايج پيشرانش شيميايي شامل سامانه‌ها گاز سرد و سامانه گاز داغ هستند كه پروژه طراحي و ساخت سامانه پيشرانه گاز سرد ماهواره كه در پژوهشگاه هوافضا به انجام رسيده در ماهواره فجر به كار گرفته شده و اين سامانه به جابه‌جايي ماهواره در مدار زمين كمك مي‌كند.

سامانه گاز سرد با رانشگرهايي مانند گاز ورودي فشرده شده مثلاً گاز نيتروژن يا گازهاي هيدروكربني فشار بالا مانند پروپان كار مي‌كند. اين گاز فشرده شده در داخل مخزني در ماهواره ذخيره مي شود.

پس از قرار گيري ماهواره فجر در مدار بيضوي با اوج حدود 350-375 كيلومتر و حضيض حدود 250-275 و زاويه ميل 55 درجه با شروع كار پيشران، مدار اين ماهواره در نقطه اوج به مدار دايروي 375 تا 400 كيلومتر رسيده و بدين ترتيب ماهواره با خروج از مدار بيضوي پيشين و عدم كاهش و افزايش متناوب ارتفاع، كمتر در معرض از دست دادن انرژي و برخورد با نيروهاي مقاوم هوا قرار مي گيرد.

اين عمل باعث مي‌شود كه از نظر بالستيكي در فضاي بالاي جو كه بسيار رقيق بوده و ميزان مولكول‌هاي هوا بسيار كم است نيروهاي پسا كه باعث كاهش سرعت مي شود روي ماهواره به مقدار قابل توجهي كمتر باشد. بنابراين ماندگاري ماهواره در فضا افزايش يافته و از حدود 3 ماه به ميزان يك تا يك و نيم سال مي رسد.

علاوه بر افزايش طول عمر ماهواره، حضور در ارتفاعات بالاتر به مجموعه داده هاي دانشي پيرامون عملكرد ماهواره و زيرسامانه هاي آن در اين ارتفاعات نيز خواهد افزود و راه را براي تجربه هاي بعدي هموارتر مي كند.

علاوه بر زيرسامانه پيشران گاز سرد، ماهواره فجر از رانشگر پالس پلاسمايي كه يك رانشگر الكتريكي با ضربه ويژه بسيار بالا است به عنوان محموله فرعي بهره گيري كرده كه اين رانشگر جديد باعث دوران ماهواره حول مركز جرم خواهد شد.

از اين حركت دوراني كه در ماهواره فجر 6 دور در دقيقه براي پايدارسازي ماهواره استفاده مي شود. اين روش متعادل نمودن ماهواره داراي مزايايي از جمله سادگي پايدار سازي، مقاومت در برابر نيروهاي مزاحم و اغتشاشات ورودي به سامانه با بهره برداري از اثر ژيروسكوپي دوران و سادگي باقي نگه داشتن جهتگيري ماهواره است. بنابراين ماهواره فجر در هر 10 ثانيه يكبار به دور خود و در هر ثانيه 36 درجه مي چرخد.

همچنين از روش تثبيت نسبت به سه محور نيز در ماهواره فجر استفاده مي شود.

دوربين ماهواره فجر

به گزارش مشرق، يكي ديگر از ويژگي‌هاي مهم اين ماهواره جديد ايراني، دوربين بسيار پيشرفته آن است كه تصاوير دريافت شونده قابل استفاده در مراكز مختلف خواهد بود. تصويربرداري جهت مصارف گوناگوني همچون بررسي وضعيت هاي هواشناسي از جمله كاربردهاي تصاوير اين دوربين است.

طراحي، ساخت، مونتاژ و برنامه نويسي بخش الكترونيك، ساخت قطعات مكانيكي طبق استانداردهاي فضايي، پوشش دهي قطعات مكانيك بخش اپتيكي با استفاده از پوشش هاي فضايي، ساخت و پوشش(كوتينگ) لنزها با شيشه هاي ضد تشعشع، مونتاژ بخش اپتيك، مونتاژ و راه اندازي كل دوربين، گرفتن تصوير با استفاده از اين دوربين و اجراي آزمايش هاي اپتيكي بر روي بخش هاي مختلف از عمده فعاليت هاي انجام شده براي ساخت دوربين اين ماهواره جديد ايراني است.

قبلا اعلام شده بود كه اين دوربين داراي قابليت تفكيك هزار تا 500 متر را دارد. البته به گفته مديرعامل وقت شركت صاايران، دوربيني با تفكيك 20 متر نيز قابل دستيابي است كه براي ماهواره طلوع در نظر گرفته شده است. از تصاوير تهيه شده توسط دوربين نصب شده بر روي ماهواره فجر مي‌توان در فعاليت‌هاي هواشناسي و نقشه‌برداري استفاده كرد. اما با توجه به تأخير زماني بين رونمايي از ماهواره در سالهاي گذشته و پرتاب آن، اعلام شد كه دوربين جديدي روي آن نصب شده كه تفكيكش بهتر از 50 متر هست.

از ديگر قابليت هاي ماهواره فجر بكارگيري روش تركيبي براي موقعيت يابي آن است كه شامل دو روش استفاده از ايستگاه هاي زميني و سامانه موقعيت يابي جهاني(GPS) در داخل ماهواره است.

پژوهشگران شركت صنايع الكترونيك ‌ايران موفق به طراحي، ساخت و آزمايش گيرنده GPS فضايي براي موقعيت‌يابي در مدارهاي لئو (LEO) شده اند كه در اين ماهواره از اين نوع سامانه ها استفاده شده است. بدين ترتيب اين ماهواره علاوه بر آزمايش سامانه‌هاي مختلف، كار حرفه‌اي مانند موقعيت‌يابي در فضا را نيز انجام مي‌دهد.

ماهواره فجر از شكل هندسي شش ضلعي با ارتفاع 49 سانتيمتر و عرض 35 سانتيمتر برخودار بوده و بين 50 تا 60 كيلوگرم جرم دارد. فجر نسبت به اميد دو برابر و نسبت به رصد-1 سه تا چهار برابر سنگين تر است. هر چند ماهواره 15.3 كيلوگرمي رصد-1 اولين ماهواره كشور مجهز به سلول هاي خورشيدي و همچنين محموله تصويربرداري با تفكيك 150 متر بوده است اما با توجه به عمر كوتاه كمتر از دوماهه رصد-1 و اهداف آزمايشي و تحقيقاتي از پرتاب آن بايد ماهواره فجر با كمينه عمر يك تا يك ونيم سال را به عنوان نخستين ماهواره سنجشي كاربردي كشور به حساب آورد.

ماهواره هاي اميد و رصد-1 با نوع پايه ماهواره بر سفير پرتاب شده و در مدار بيضوي با اوج 350 و حضيض 250 كيلومتر قرار گرفتند در حاليكه فجر با نوع بهسازي شده سفير با نام سفير-1بي يا همان سفير فجر كه قابليت حمل حدود 50 كيلوگرم محموله را به همان مدار دارد راهي خواهد شد. همچنين با افزايش ارتفاع از طريق مانور مداري فجر در نهايت در مدار 400 كيلومتري دايروي (فاصله تقريباً ثابت نسبت به زمين) قرار خواهد گرفت.

بنابراين فجر نسبت به رصد-1 ماهواره اي كاملاً حرفه اي و عملياتي خواهد بود. البته هر دوي اين ماهواره ها توانايي توليد توان در مدار را با بهره گيري از سلول هاي خورشيدي دارند.

همچنين در ماهواره فجر از عايق هاي حرارتي چند لايه و پوشش هاي خاص چند لايه استفاده شده است. مسئله انتقال حرارت و ترموديناميك داخلي در ماهواره ها با توجه به اختلاف شديد دما بين وجوه مختلفي كه رو و پشت به نور خورشيد قرار دارند بسيار پيچيده بوده، بعلاوه حركت خود ماهواره نيز عامل ديگري در ازدياد اين پيچيدگي به شمار مي رود كه براي استقرار موفق و طولاني مدت ماهواره در مدار ضمن تجهيز آن به حسگرهاي پيشرفته و كارآمد كار علمي سنگيني نيز براي تعيين شرايط حرارتي ماهواره توسط متخصصان جوان و نخبه كشور به انجام رسيده است.

ماهواره فجر پس از آنكه تمامي آزمايشات پيش از پرتاب از جمله انطباق با ماهواره بر را به انجام رسانيد، در اولين نوبت پرتاب قرار گرفت و با موفقيت به آسمان رفت.

هر چند ماهواره فجر در رده ماهواره هاي سبك و كوچك طبقه بندي مي شود اما نگاهي به رويكرد كشورهاي پيشرو در اين زمينه نشان مي دهد كه علاقه به ماهواره هاي بزرگ و سنگين با توجه به پيشرفت در ساخت زيرسامانه هاي كوچك و سبك كمتر شده و از تعداد زيادي ماهواره كوچك به صورت منظومه اي اما در ارتفاعات چند صد كيلومتري براي كاربردهاي متعددي بهره گيري مي كنند.

در ايران نيز با توجه به مشكلات توسعه ماهواره برهايي با قابليت حمل محموله هاي بسيار سنگين به ارتفاعات بالا از هم اكنون استفاده از منظومه اي از ماهواره هاي سبك در ارتفاع بالا در دستور كار قرار گرفته كه ماهواره هاي طلوع در همين راستا طراحي شده اند. ماهواره فجر نيز با توجه به اينكه نسل قبل از طلوع محسوب مي شود آغازي بر استقرار چشم سوم ايران در ارتفاعات بالا خواهند بود.

ماهواره بر سفير فجر

ماهواره برها كار انتقال ماهواره را از سطح زمين به مدار مورد نظر و استقرار آن با دقت بالا و در زاويه مطلوب به انجام مي رسانند. با توسعه فناوري هاي موشكي در كشور و با بهره گيري از تجارب حاصله موشك حامل دو مرحله اي سفير يك طراحي و آزمايش شد و پس از اصلاحات لازم موشك سفير اميد به عنوان نوع پايه ماهواره برهاي كشور وارد خدمت شده و ماهواره 27 كيلوگرمي اميد را با سرعت بيش از 8100 متر بر ثانيه در مدار قرار داد.

با توجه به لزوم برداشتن گام هاي بزرگ براي توسعه برنامه فضايي كشور نياز به انتقال ماهواره هاي سنگين تر به ارتفاعات بالاتر وجود دارد كه عاقلانه ترين كار بهسازي همين ماهواره بر موجود براي رسيدن به توانايي لازم است.

گفتني است كشورهاي پيشروي فضايي نيز ماهواره برهاي جديد خود را بر اساس بهسازي نمونه هاي در دسترس خود مي سازند كه اين روش از نظر كاهش هزينه، كاهش زمان طراحي و آزمايش و همچنين اطمينان عملياتي و كاهش ريسك بسيار مطلوب است.

در اين راستا انواع بهسازي شده سفير با نام هاي سفير-1آ و سفير-1بي توسعه يافتند كه ماهواره بر سفير-1آ كه به آن سفير رصد نيز گفته مي شد نانوماهواره 15.3 كيلوگرمي رصد-1 را به ارتفاع كمي بيشتر از اميد برد و بار ديگر كارايي و قابليت اطمينان بالاي خود را نشان داد. بنابراين با پرتاب ماهواره رصد و قرار گرفتن در مدار مورد نظر، اين رده از ماهواره‌برهاي كشور كه توسط سازمان صنايع هوافضا ساخته شده است، تثبيت و آزمايش تكرار پذيري نيز شد.

بر اساس آنچه قبلا اعلام شده، دو مرحله اي بودن ماهواره برهاي خانواده سفير نيز از ويژگي هاي برتر آنها به شمار مي رود كه براي كشوري با سابقه كم در عرصه فضايي بسيار قابل توجه است. هر دو مرحله اين پيشران ها از نوع سوخت مايع بوده و از فناوري كنترل بردار رانش(TVC) برخوردار هستند.

طول مرحله اول موشك سفير حدوداً 4.5 برابر طول مرحله دوم آن(بدون احتساب بخش در بر دارنده ماهواره) است. موتور مرحله اول بسيار پرقدرت بوده و كار جدا كردن ماهواره بر از سطح زمين را به انجام مي رساند و موتور مرحله دوم هر چند رانش كمتري دارد اما با مدت زمان كاركرد بيشتر خود نسبت به مرحله اول، نقش مهمي در فرايند قراردادن ماهواره در مدار دارد. تيغه هاي نصب شده در انتهاي بدنه از نوع ثابت بوده و تنها نقش پايداري كننده موشك را با كمك نيروهاي آيروديناميكي بر عهده دارند.

موشك ماهواره بر دو مرحله اي سفير

ميزان رانش پيشران مرحله اول در نوع پايه سفير تقريباً 9.5 برابر رانش توليدي موتور مرحله دوم و زمان كاركرد اين مرحله تقريباً 2.1 برابر مرحله اول است. با اتمام كار پيشران مرحله اول، اين موتور به همراه تمامي بخشهاي مرتبط در سازه و بدنه و در واقع بخش بزرگي از موشك جدا شده و با سبكتر شدن موشك، كار اوجگيري به سمت مورد نظر ادامه مي يابد.

سامانه كنترلي مرحله اول از نوع نازل ثابت با تيغه هاي متحرك بوده و در مرحله دوم خود نازل (خروجي گازهاي موتور) تغيير زاويه مي دهد. اين سامانه براي هرچه دقيق تر قرار دادن ماهواره در مدار از دقت بسيار بالا و در نتيجه از فناوري پيشرفته با پشتوانه علمي و تخصصي بسيار بالا در زمينه علم ديناميك و كنترل برخوردار است.

با بهسازي موتور ماهواره بر سفير اميد، كه در رديف بهترين موتور هاي مراحل بالاي ماهواره برها قرار دارد، نسبت به موتورهاي مرحله دوم ماهواره بر سفير اميد شاخص انرژيكي بالاتري حاصل شده است. از ويژگي هاي شاخص اين موتور ايجاد قابليت كنترل پذيري بالا در مرحله ماهواره بر است .

در بهينه سازي اين موتور ضمن حفظ نقاط قوت موتور مرحله دوم سفير اميد تلاش شده تا با كاهش سوخت مصرفي موتور، جرم محموله ماهواره بر افزايش داده شود. قابليت حركت محفظه احتراق در حين كار موتور، دور بالاي پمپ ها از قابليت هاي برجسته اي است كه در موتور مرحله دو سفير اميد و نسل بهينه شده ي آن وجود دارد.

در واقع با افزايش رانش موتور از 32 به 37 تن(افزايش حدود 50 درصدي در وزن و 25 درصدي در ارتفاع‌) قابليت حمل ماهواره تا وزن 50 كيلوگرم به مدار بيضوي 250-400 كيلومتري براي اين ماهواره بر 22 متري كه 1.25 متر نيز قطر دارد بوجود آمده است.

براي توضيح بيشتر پيرامون دشواري هاي طراحي و ساخت يك موتور كاملاً جديد بايد گفت ضمن نياز به اجراي تمام مراحل مطالعه و طراحي، تمامي انواع آزمايشات نيز بايد بر روي پيشران جديد اجرا شود تا از مطلوب بودن نتيجه اطمينان حاصل شود. مثلاً با توجه به اينكه گازهاي پرسرعت خروجي از موتور راكتي تراكم پذير(Compressible) هستند قابليت ارتعاش دارند.

در صورت ورود گاز به مدهاي ارتعاشي نامطلوب به طبع آن نازل(خروجي موشك)، لوله هاي حاوي سوخت، شيرها و اتصالات و سازه موشك نيز دچار ارتعاش شده و در صورت بروز پديد تشديد (Resonance) موشك ماهواره بر از بين خواهد رفت. بنابراين تمامي محاسبات پيچيده ديناميك سيالات، حرارت، سازه براي خاص ترين حالات نيز بايد اجرا شده كه به نوبه خود بسيار زمانبر بوده و پس از ساخت نمونه اوليه آزمايش صورت گيرد.

با توجه به نياز به اجراي آزمايشات جزئي و كامل كه برخي از انواع آنها هزينه اي بالغ بر يك ميليون دلار دارند، كشورهاي مختلف به خصوص كشورهاي در حال توسعه پس از رسيدن به يك پيشران مناسب با بهسازي و توسعه و روشهايي چون كلاستر كردن (استفاده چند عدد از پيشران موجود در كنار هم) توان ماهواره برهاي خود را ارتقاء مي دهند كه چنين رويكردي در برنامه فضايي كشورمان نيز در دستور كار است.

برنامه فضايي كشورمان تا كنون از روند مناسبي برخوردار بوده و مراحل آن سريعتر از بسياري از كشورهاي فضايي جهان به پيش مي رود. اميد است با توسعه روز افزون فناوري هاي ماهواره ها در كشور كه به ساخته شدن سريعتر تعداد كافي از نمونه هاي مورد نياز از آنها منجر مي شود، ماهواره برهاي بهتر و توانمندتري نيز در دسترس قرار گرفته (مثلاً ماهواره برهايي با قابليت قرار دادن چند ماهواره در فضا در هر بار پرتاب) و در مجموع برنامه فضايي كشورمان با اراده سياسي و توجه اعتباري بيشتر، از سرعت مطلوب تري و نتايج عملياتي برخوردار شود.

تماس با ما

فامیل شما:
ایمیل شما:
اخبار کلاس درس

قابل توجه دانشجویان درس دفاع مقدس (استاد سبزواری)

در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه جلسه روایت گری بمناسبت بزرگداشت فتح خرمشهر از ساعت 10 تا 12 در سالن شهید چمران ساختمان تحصیلات تکمیلی (طبقه همکف) برگزار می گردد. حضور دانشجویان درس دفاع مقدس در این جلسه امتیاز ویژه دارد. از نمایندگان کلاس ها خواهشمند است حتما شرکت نمایند.

موضوعات پژوهش سرا :

منوی کتابخانه تخصصی دفاع مقدس : لیست کتب موجود، اهداف راه اندازی کتابخانه، نمایی از روی جلد کتب، معرفی کتاب های جدید

منوی پیرامون دفاع مقدس : آثار رسیده (خاطرات رزمندگان شهرضا، دل نوشته ها، اشعار ناب)، دستاوردهای انقلاب و جنگ، اولین های دفاع مقدس، سوال و جواب، خاطرات شیرین جنگ، مقالات

منوی درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس : سلفی با قبور شهدا، موضوعات تحقیق و کنفرانس، طرح درس، نمونه سوالات پایان ترم، آثار دانشجویان، نظرخواهی دانشجویی، گزارش روایت گری و زیارت مزار شهدا و آسایشگاه معلولین


اطلاعات مفید

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بمدت 2888 روز - 412 هفته - 95 ماه و حدود 8 سال (31 روز کم) طول کشیده است. این جنگ در تاریخ 59/6/31 شروع و در 67/5/29 به اتمام رسیده است.

آیا می دانید که در هر ترم ، تنها در 82 واحد از مراکز عالی دانشگاهی استان اصفهان ، بیش از 10 هزار دانشجو درس 2 واحدی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس را می گذرانند؟

 آیا می دانید که ایران با عراق 1608 کیلومتر مرز مشترک دارد که از این رقم، 422.5 کیلومتر مرز رودخانه ای و آبی است و اروندرود تنها 91.8 کیلومتر آنرا تشکیل می دهد؟ 

آیا می دانید که ایران بعد از روسیه و چین، با داشتن 15 کشور همسایه (مرز خشکی 7 و مرز آبی 8) دارای سومین رتبه در سطح جهان است؟ (این در حالی است که روسیه و چین از لحاظ وسعت، اولین و چهارمین کشور پهناور جهان ، اما ایران در رتبه ی هجدهم قرار دارد).

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا می باشد