ایمیل : asghar4657@yahoo.com

وب سایت دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

معرفی پژوهش سرا

کد : 10057بازدید 968 بارتاریخ انتشار 11 آذر ماه 1395 ساعت 16:42

توجه: برای دسترسی به سایت «پژوهش سرای دفاع مقدس» در نوار منو، عبارت صفحه اصلی را کلیک کنید.

« این ها (کارهای پژوهشی دفاع مقدس، ادبیات انقلاب و کتاب های خاطرات جنگ) باید برود جزو کارهای پژوهشی دانشجوها قرار بگیرد. در این زمینه باید پایان نامه های فراوان نوشته شود. ..... بروید سراغ این که یک بخشی از این دانشگاه را منحصر کنید در همین رشته های مربوط به ادبیات مقاومت و ادبیات انقلاب. » ( مقام معظم رهبری)


 

         پژوهش سرای دفاع مقدس بمنظور آشنایی بیشتر دانشجویان و نسل جوان با دفاع مقدس راه اندازی شده است. درس « آشنایی با مبانی دفاع مقدس » از سال 1387 در این دانشگاه (آزاد اسلامی شهرضا) ارائه شده  و با استقبال رو به رشد دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی مواجه گردیده است. این روند خود نمایانگر علاقه دانشجویان به آشنایی هر چه بیشتر با علوم و معارف دفاع مقدس و فرهنگ مقاومت می باشد

جنگ تحمیلی ارتش بعث عراق علیه جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ 31 شهریور 1359 به صورت سراسری و همه جانبه و با حمایت سران دو ابرقدرت غرب و شرق و هم پیمانان منطقه ای و فرامنطقه ای از عراق شروع شد، پس از گذشت 2888 روز در تاریخ 29 مرداد 1367 با اعلام زمان آتش بس بین دو کشور به پایان رسید. 

   این بُرهه ی پر از واقعه و نشیب و فراز، مقطعی تابناک از تاریخ ملی ایران است که نه تنها بر این عصر ، بلکه بر نسل های آینده نیز جای مباهات و افتخار باقی می گذارد . به جرأت می توان ادعا کرد دستاوردها و نتایج مادی و معنوی هشت سال جنگ تحمیلی ، که هم اکنون از آن (به درستی) به عنوان «علوم و معارف دفاع مقدس» یاد می کنند به قدری است که جمع آوری آثار و نشر ارزش های آن منوط به جذب استعداد تمامی اندیشمندان، هنرمندان و ...  و نیز همت تمام عیار ایثارگران، شاید بتواند پس از گذشت چندین دهه ، گوشه ای از این همه برکات را جمع آوری و در اختیار عموم قرار دهد. تبیین نقش ایدئولوژی، ولایت، فرهنگ و فرماندهی ، بیان نقش ماندگار مردم (در تمامی اقشار، اقوام و اقلیت ها)، مجاهدت ها و ابتکار و خلاقیت های بزرگ رزمندگان، اتحاد و انسجام تمامی نهاد ها، ادارات، نیروهای مسلح و ... و صدها بلکه هزاران نمونه، رخداد، حادثه، دلیل، خاطره (کوچک و بزرگ) براستی خود جهاد و یا دفاع مقدس دیگری است که اجر و پاداش آن در راستای مجاهدت های بیدریغ مجاهدان راه خدا در عرصه های جنگ با دشمنان خداست.

   پژوهش سرای دفاع مقدس قصد ندارد به تکرار اغلب سایت ها و وبلاگ ها و موسسه و مراکز فرهنگی و ... به بازنویسی وقایع و رخدادهای جنگ بپردازد، بلکه در نظر است به حول و قوه الهی و تأئیدات حضرت صاحب الامر امام زمان (عج) و بمدد روح پاک شهدا ، به سراغ نانوشته ها ، نوشنیده ها و ناخوانده های دفاع مقدس و آثار و دست نوشته های نسل چهارم انقلاب و نسل سوم جنگ ، عموماً و دانشجویان درس دفاع مقدس دانشگاه - خصوصاً - رفته و به کشف و ارائه آن اکتفا کند. تلخیص کتب دفاع مقدس و نقد و بررسی آن در یک فضای دانشگاهی سر انجام مطلوبی است که می تواند در قالب اولین گام، به عنوان یک کار نو و ماندگار در این عرصه به ثبت برسد.   

 از کلیه اساتید، دانشجویان، محققین، عزیزان ایثارگر و عموم افراد علاقمند درخواست می شود با ارسال آثار ارزشمند خود در حوزه دفاع مقدس، ما را در ارتقای فرهنگ غنی و پر بار دفاع مقدس به عنوان «گنجینه ای تمام ناشدنی » یاری فرمایند. همچنین  با اهداء کتاب (صرفاً در رابطه با دفاع مقدس) نیز می توانید بر غنای کتابخانه تخصصی دفاع مقدس این واحد دانشگاهی بیفزائید.

در صورت تمایل مستدعی است نظر، پیشنهاد و یا انتقاد خود را در کادر نظرخواهی ذیل مرقوم بفرمایید.

در ضمن خواهشمند است قبل از ارائۀ نظر به نکات ذیل توجه کنید :

1- ابتدا جمله «لطفاً نظرات خود را بنویسید» را Delete کنید.

2- در ابتدای متن خود، شماره گزارش مورد نظر خود را مرقوم نمایید.

3- در پایان؛ تنها یک مرتبه بر روی آیکن «ثبت نظر شما» کلیک کنید و منتظر بمانید تا مطالب مندرجتان محو گردد. در این مرحله، جمله« با تشکر از شما مطلب شما در صورت تأیید نمایش داده خواهد شد» به نشانۀ ثبت نظرات درج خواهد گردید. با تشکر

تماس با ما

فامیل شما:
ایمیل شما:
اخبار کلاس درس

قابل توجه دانشجویان درس دفاع مقدس (استاد سبزواری)

در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه جلسه روایت گری بمناسبت بزرگداشت فتح خرمشهر از ساعت 10 تا 12 در سالن شهید چمران ساختمان تحصیلات تکمیلی (طبقه همکف) برگزار می گردد. حضور دانشجویان درس دفاع مقدس در این جلسه امتیاز ویژه دارد. از نمایندگان کلاس ها خواهشمند است حتما شرکت نمایند.

موضوعات پژوهش سرا :

منوی کتابخانه تخصصی دفاع مقدس : لیست کتب موجود، اهداف راه اندازی کتابخانه، نمایی از روی جلد کتب، معرفی کتاب های جدید

منوی پیرامون دفاع مقدس : آثار رسیده (خاطرات رزمندگان شهرضا، دل نوشته ها، اشعار ناب)، دستاوردهای انقلاب و جنگ، اولین های دفاع مقدس، سوال و جواب، خاطرات شیرین جنگ، مقالات

منوی درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس : سلفی با قبور شهدا، موضوعات تحقیق و کنفرانس، طرح درس، نمونه سوالات پایان ترم، آثار دانشجویان، نظرخواهی دانشجویی، گزارش روایت گری و زیارت مزار شهدا و آسایشگاه معلولین


اطلاعات مفید

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بمدت 2888 روز - 412 هفته - 95 ماه و حدود 8 سال (31 روز کم) طول کشیده است. این جنگ در تاریخ 59/6/31 شروع و در 67/5/29 به اتمام رسیده است.

آیا می دانید که در هر ترم ، تنها در 82 واحد از مراکز عالی دانشگاهی استان اصفهان ، بیش از 10 هزار دانشجو درس 2 واحدی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس را می گذرانند؟

 آیا می دانید که ایران با عراق 1608 کیلومتر مرز مشترک دارد که از این رقم، 422.5 کیلومتر مرز رودخانه ای و آبی است و اروندرود تنها 91.8 کیلومتر آنرا تشکیل می دهد؟ 

آیا می دانید که ایران بعد از روسیه و چین، با داشتن 15 کشور همسایه (مرز خشکی 7 و مرز آبی 8) دارای سومین رتبه در سطح جهان است؟ (این در حالی است که روسیه و چین از لحاظ وسعت، اولین و چهارمین کشور پهناور جهان ، اما ایران در رتبه ی هجدهم قرار دارد).

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا می باشد