ایمیل : asghar4657@yahoo.com

وب سایت دفاع مقدس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا

پزشکی

کد : 10030بازدید 2392 بار

آنژی پارس 

 

در سومین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی سال 1386 ، با همت و تلاش محققان و دانشمندان ایرانی داروی جدید درمان و بهبود زخم پای دیابتی برای اولین بار در دنیا با حضور وزیر بهداشت تولید و عرضه شد. این دارو که به سه شکل خوراكی، تزریقی و موضعی تولید می گردد، طی 7 سال تلاش محققان ایرانی بدون هیچ عارضه ای مطابق با درمان های استاندارد در جهان است و برای تمام انواع دیابت در جهت بهبود زخم ، کاهش قطع عضو ، میزان بستری و هزینه های آن استفاده می شود. داروی گیاهی "آنژی پارس" بدون داشتن عوارض آلرژیک و مسمومیت، اختلالات سلولی ایجاد نکرده و اثرات هماتولوژی و میکروسکوپی منفی ندارد. این در حالی است که داروی جدید درمان زخم پای دیابتی می تواند 25 درصد زخم پای افراد مبتلا به دیابت را بهبود بخشیده و همچنین شستشوی زخم و کنترل عفونت را در این افراد ممکن سازد. البته بر اساس نتایج و آزمایشات، تنها محدودیت مصرف این دارو در زمان بارداری است و با آنکه اثرات منفی ندارد، ولی توصیه می شود مادران باردار از آن استفاده نکنند. محققان و پزشکان مرتبط با این موفقیت عظیم ایرانی ، داروی نام برده را روی 25 بیمار آزمایش کرده اند که در تمام انواع مصارف آن درمان قابل توجهی مشاهده شده است. روش های جدید درمانی برای زخم پای دیابتی فاکتورهای رشد موضعی، پیوند پوست، ترمیم زخم با استفاده از فشار مکش، درمان با اکسیژن پر فشار، حرارت درمانی، درمان با لیزر ، سلول های بنیادی و ... است. باید افزود که "داروی آنژی پارس" حاصل تلاش دانشمندان ایرانی برای اولین بار در دنیاست که در مرحله ثبت بین المللی قرار دارد و در نوع خود بی نظیر می باشد

منبع: خبرگزاری ایسکانیوز(باشگاه خبرنگران دانشجویی ایران)

 

داروي ایمد " IMOD "با ترکیبی‌گیاهی‌است‌که‌تقویت‌کننده‌سامانه‌ایمنی‌بدن‌است‌

ایمد از کاهش‌تعداد سلول‌های‌دفاعی‌بدن‌و نیز ورود ویروس‌به‌سلول‌های‌مدافع جلوگیری‌می‌کند و به‌لحاظ ساختار ترکیبی‌نیز کاملا ایمن‌است‌به‌طوری‌که‌در دزی‌که‌محققان‌برای‌بیماران‌تجویز کرده‌بودند یک‌دویست‌و پنجاهم‌دز سمی‌دارو است‌


ایمد مشابه‌های‌خارجی‌دارد که‌همه‌آنها شیمیایی‌است‌و در این‌حال‌گران‌و پر عارضه‌هستند 

این‌دارو به‌طور رایگان‌میان‌بیماران‌توزیع شود

بیش‌از ‌‌نفر از محققان‌مراکز تحقیقاتی‌شامل‌مرکز تحقیقات‌ایدز ایران‌,دانشگاه‌علوم‌پزشکی‌شیراز , علوم‌پزشکی‌ایران‌, علوم‌پزشکی‌کرمانشاه‌, دانشگاه‌تربیت‌مدرس‌, مرکز تحقیقات‌ژنتیکی‌دانشگاه‌علوم‌بهزیستی‌و توانبخشی‌و انستیتو پاستور ایران‌در تولید این‌داور همکاری‌داشتند


صرفه جویی ارزی با تولید زیفرون


وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: تجاری سازی و ورود داروی ام اس "اینترفرون بتا1 بی" (با نام تجاری زیفرون )،30میلیارد تومان صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه دارد.
دکتر مرضیه وحید دستجردی در حاشیه مراسم رونمایی از داروی زیفرون در مرکز رشد دارویی دانشگاه علوم پزشکی تهران ،‌افزود : حوزه دارویی کشورمان امروز در سطح بالایی از فناوری دارویی قرار دارد و با تولید این دارو تا حد زیادی در بخش دارویی بیماری ام اس از واردات داروهای این حوزه بی نیاز خواهیم شد.
وی اضافه کرد: هم اکنون حدود35 درصد از کل اعتبارات دارویی کشور برای4 تا 5 درصد داروهای مورد نیاز صرف می شود و امیدوارم با همت همه هر روز شاهد کاهش نیاز به واردات دارویی در کشور باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد؛ با برگزاری کارگاه های آموزشی و آشنایی پزشکان با کیفیت داروهای تولید داخل و فرهنگ سازی مناسب در جامعه دیگر شاهد این فضاسازی های منفی نباشیم و با همتی همگانی آماده ورود به بازارهای جهانی دارویی باشیم.

بیو ایمپلنت ها


بیوایمپلنت‌ها تجهیزات پزشکی کاشتنی در بدن هستند که برای رفع نقایص سیستم‌هاي مختلف بدن استفاده می‌شوند ولی منشاء بیولوژیک و یا زنده دارند یعنی از موجود زنده گرفته می‌شوند. این موجود زنده می‌تواند حیوان باشد و یا موجوداتي مانند مرجان و میگو و یا حتی نسوجي که انسان اهدا کرده است. با این موجودات ايمپلنت‌های کاشتنی ساخته شده که منشاء اصلی آنها بیولوژیک است تا با ساختار بدن تطابق داشته و در داخل بدن قابل جذب باشد. 

مدیر طرح تولید صنعتی بیو ایمپلنت های چشمی گفت: ایران با اختراع بیوایمپلنت های چشمی، مرز جدید فناوری بیوایمپلنت را در جهان مشخص کرد.
مهندس غلامرضا عباسی در گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما با بیان اینکه ارتقای سطح فناوری در حوزه مهندسی پلیمر و آلیاژها و کاهش شدید ناراحتی های بیمار از ویژگی های بیوایمپلنت های نوین چشمی است، افزود: مراکز تحقیقاتی آمریکا هنوز نتوانسته اند به تولید این محصول دست یابند و کارشان در حد آزمایشگاه باقی مانده است.
وی گفت: محققان ایران اسلامی با استفاده از شبیه سازی فرم، نخستین بار در جهان توانستند به دقت ابعاد و اندازه چشم بیماران را روی حلقه های این محصول پیاده و با شرایط جسمی بیمار کاملا هماهنگ کنند.
عباسی افزود: چشم مغز دوم انسان و یکی از پیچیده ترین و ظریف ترین اعضای بدن است.
وی گفت: محققان ایرانی سال 87 موفق شدند بیوایمپلنت های استخوانی را به تولید انبوه

عباسی افزود: بیوایمپلنت ها تجهیزات پزشکی کاشتنی در بدن هستند که منشأ اولیه آن بیولوژیک است و به رفع نقص و انواع بیماری ها کمک می کنند. وی گفت: همچنین از اختراع جدید محققان ایرانی در ساخت بیوایمپلنت های چشمی که در جهان بی نظیر است رونمایی شد.
مدیر طرح تولید صنعتی بیوایمپلنت های چشمی با اشاره به اینکه بیشترین نیاز انسان در حوزه های بیوایمپلنت های پوششی، استخوانی و قلبی -عروقی است، افزود: محققان و نخبگان ایرانی روی حوزه هایی کار کردند که بیشترین نیاز جهان است.

عباسی تصریح کرد: دانش ساخت بیوایمپلنت ها در دست ماست و برای ورود به تولید بیوایمپلنت های جدید دیگر هیچ مانعی وجود ندارد.
وی گفت: این محصول ثمره تلاش محققان در دو حوزه مهندسی بیوپلیمر و بیوتکنولوژیک است و دانشمندان ایران کاری کرده اند که درصد پس زدن سلولی این محصول در بدن به صفر رسیده است.
عباسی افزود: پتانسیل نیاز بشری به این فناوری بسیار بیش از ظرفیت تولید ماست و ایران در آینده، بازار بسیار خوبی در جهان خواهد داشت.
همچنین رئیس قطب چشم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت: فناوری های پزشکی نوین در جهان به سمت روش های تکنولوژیک و غیردارویی است و در چشم پزشکی هم محققان در تلاش برای کشف و اختراع روش های غیرتهاجمی برای درمان بیماران هستند.
دکتر بهرام عین اللهی افزود: پایه گذار این علم و فناوری نیز مرحوم دکتر کاظمی آشتیانی بود که در سال 78 و 82، تیم آن مرحوم کار بسیار فشرده ای را روی سلول های بنیادی قرنیه انجام دادند.
وی گفت: از دو سال گذشته که بیوایمپلنت های استخوان اختراع شد تاکنون، هر قسمت از استخوان بدن که در آن مشکلی چون شکستگی، تومور، عفونت و مشکلات مادرزادی وجود داشت با بیوایمپلنت های استخوانی درمان می شود.
وی افزود: با تولید انبوه این محصول تاکنون 80 هزار بیمار از قطع عضوشان جلوگیری شده یا جانشان نجات یافته است.
وی گفت: اگر روزی به رمزگشایی قسمت های مختلف بدن برسیم، می توانیم هر قسمتی از بدن را که دچار نقص یا اشکال شده است، اصلاح کنیم.
دکترعین اللهی گفت : ایران هم اکنون در تولید محصولات بیوایمپلنت قلبی و عروق، استخوانی و پوشش چشمی به تولید انبوه رسیده و در بخش بیوایمپلنت های پوستی، جذبی، رباطی و تاندونی نیز به نتیجه رسیده است و در آینده ای نزدیک شاهد بهره برداری از این محصولات نیز خواهیم شد.
وی افزود: قرار است در آینده ای نزدیک، مراکز تولید متعددی ایجاد شود و پس از رفع نیاز داخلی، به صادرات فکر کنیم.

با توسعه بيو ايمپلنت هاي استخواني، جمهوري اسلامي ايران موفق شد ساخت بيو ايمپلنت هاي قلبي و عروقي را نيز آغاز کند. هم اکنون شرکت همانندساز بافت کيش مي تواند دو هزار و 140 دريچه قلب را با توجه به سايزهاي مختلف توليد کند، قيمت هر دريچه قلب در بازارهاي جهاني حدود هفت هزار دلار است که با توليد اين محصول پيشرفته، قيمت آن در ايران به حدود دو هزار و 800 دلار کاهش يافته است.
با افزايش توليد بيوايمپلنت هاي استخواني، قلبي و عروقي در کشورمان ضمن رفع نيازهاي داخلي، ايران در اين زمينه در بازارهاي جهاني و منطقه حضور چشمگيري خواهد داشت. هم اکنون بازار اين کالاي پزشکي پيشرفته در جهان در اختيار چند کشور معدود است و با تلاش متخصصان کشورمان و حمايت هاي دولت، ايران نيز به جمع کشورهاي يادشده پيوست. بيماراني که از دريچه قلبي مکانيکي استفاده مي کنند بايد بصورت مستمر داروهاي ضدانعقاد خون مصرف مي کردند اما با نصب دريچه هاي بيو ايمپلنتي، ضرورت نياز بيماران قلبي به اين دارو نيز برطرف خواهد شد. با توليد اين محصول در کشور هزينه جراحي قلب در داخل تا حدود زيادي کاهش پيدا مي کند.” فناوري ساخت بيوايمپلنت که بافت هاي طبيعي قابل پيوند براي درمان انواع بيماري‌ها است، تاکنون تنها در اختيار آمريکا بوده و حتي کشورهاي اروپايي تحت ليسانس آمريکا، بعضي بيوايمپلنت ها را توليد مي کنند. “

توليد انبوه بيوايمپلنت هاي چشمي جهت درمان سريع انواع بيماري‌ها و جراحت‌هاي چشمي براي اولين بار در جهان راه اندازي شد. اين دهمين سايت توليد بيوايمپلنت‌هاي پوششي در جهان است. طبق آمارها سالانه حدود ۳۲۰ هزار نفر در ايران و ۱۵ ميليون نفر در جهان به بيوايمپلنت‌هاي چشمي نياز پيدا مي کنند. فناوري ساخت بيوايمپلنت که بافت هاي طبيعي قابل پيوند براي درمان انواع بيماري‌ها است، تاکنون تنها در اختيار آمريکا بوده و حتي کشورهاي اروپايي، تحت ليسانس آمريکا بعضي بيوايمپلنت‌ها را توليد مي‌کنند. هم‌اكنون ايران به اين توانمندي دست يافته و چندي پيش نيز موفق به توليد انبوه بيوايمپلنت‌هاي استخواني، قلبي- عروقي و بيوايمپلنت تاندون ليگامان شده و براي نخستين بار در جهان، بيوايمپلنت چشمي در ايران به توليد انبوه رسيده است.آمريکا در عرصه توليد بيوايمپلنت‌هاي چشمي تنها در حد کار تحقيقاتي فعاليت داشته و هنوز موفق به توليد صنعتي اين بيوايمپلنت ها نشده است. “با اين فناوري روياي ديرينه‌ي بشر در زمينه‌ي ساخت ارگان براي جايگزيني عضو آسيب ديده بدن به واقعيت تبديل شده است.

منبع : کیهان – سایت رسانه ایران – سایت پیمانه

سامانه جراحی هوشمند 

سامانه راهبري جراحي هوشمند با كاربرد در جراحي هاي گوش و حلق و بيني و جراحي مغز و اعصاب با تلاش محققان مركز رشد لوازم و تجهيزات پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران و با حمايت مركز همكاري هاي فن آوري و نوآوري هاي رياست جمهوري طراحي و ساخته شده است.با استفاده از اين سيستم مي توان موقعيت ابزار جراحي را رد گيري و آن را در تصاوير دو بعدي و يا مدل هاي 3 بعدي تهيه كرد و به پزشك نشان داد تا وي بتواند با اطلاعات كامل تري از محل ابزار خود و بافت پيش رو عمل مورد نظر را با حداكثر دقت انجام دهد.در مجموع اين سامانه تركيبي از بهترين سخت افزارها و نرم افزارها و شرايط ويژه قابل قبولي براي دسترسي و بررسي اطلاعات مورد نياز در فيلدهاي جراحي در اختيار جراح قرار مي دهد.دوربين تخصصي ردگيري، ديد وسيعي به جراح مي دهد و عملكرد وي را بدون محدوديت باقي مي گذارد.مانيتورهاي اين سيستم با دقت بالا و جابجا شونده تصويرها را در نزديك ترين فاصله و با بهترين كيفيت در معرض ديد جراحان قرار مي دهند.گفتني است در اين سيستم جراح مي تواند تمام داده ها را در پايگاه داده ها به صورت خودكار ذخيره و تمامي فرآينده ها را در رايانه قابل حل خود طرح ريزي و به راحتي به سيستم موجود در اتاق عمل منتقل كند.همچنين با استفاده از اين سيستم پزشك مي تواند عمل انطباق را به صورت دقيق و راحت بين وضعيت فعلي بيمار و داده هايي كه قبل از عمل از وي گرفته شده است ايجاد كند.استفاده از الگوريتم هاي پيچيده، سريع و متنوع و در عين حال پايدار به راحتي اين توانمندي را در اختيار جراحان قرار مي دهد كه اين باعث صرفه جويي در زمان نيز مي شود.به طور كلي رويكرد سيستم ناوبري جراحي هوشمند، استفاده از تصاوير به دست آمده با روش هاي مرسوم مانند سي تي اسكن و MRI به كاربري تكنيك هاي پيشرفته آناليز و نمايش اطلاعات و همچنين سيستم هاي ردگيري تخصصي به گونه اي است كه مي توان ويژگي هاي بيشتري براي تشخيص و درمان به دست آورد و دقت جراحي را افزايش داد.گفتني است طراحي و اجراي نمونه هاي آزمايشگاهي اين سامانه از سال 85 در مركز رشد تكنولوژي در پزشكي دانشگاه علوم تهران آغاز شده است.

منبع روزنامه صیح ایران(خراسان)


تماس با ما

فامیل شما:
ایمیل شما:
فروغ عبدالهی01 فروردين ماه 1394 ساعت 18:49
چه خووب... دسشون درد نکنه
اخبار کلاس درس

قابل توجه دانشجویان درس دفاع مقدس (استاد سبزواری)

در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه جلسه روایت گری بمناسبت بزرگداشت فتح خرمشهر از ساعت 10 تا 12 در سالن شهید چمران ساختمان تحصیلات تکمیلی (طبقه همکف) برگزار می گردد. حضور دانشجویان درس دفاع مقدس در این جلسه امتیاز ویژه دارد. از نمایندگان کلاس ها خواهشمند است حتما شرکت نمایند.

موضوعات پژوهش سرا :

منوی کتابخانه تخصصی دفاع مقدس : لیست کتب موجود، اهداف راه اندازی کتابخانه، نمایی از روی جلد کتب، معرفی کتاب های جدید

منوی پیرامون دفاع مقدس : آثار رسیده (خاطرات رزمندگان شهرضا، دل نوشته ها، اشعار ناب)، دستاوردهای انقلاب و جنگ، اولین های دفاع مقدس، سوال و جواب، خاطرات شیرین جنگ، مقالات

منوی درس آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس : سلفی با قبور شهدا، موضوعات تحقیق و کنفرانس، طرح درس، نمونه سوالات پایان ترم، آثار دانشجویان، نظرخواهی دانشجویی، گزارش روایت گری و زیارت مزار شهدا و آسایشگاه معلولین


اطلاعات مفید

جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بمدت 2888 روز - 412 هفته - 95 ماه و حدود 8 سال (31 روز کم) طول کشیده است. این جنگ در تاریخ 59/6/31 شروع و در 67/5/29 به اتمام رسیده است.

آیا می دانید که در هر ترم ، تنها در 82 واحد از مراکز عالی دانشگاهی استان اصفهان ، بیش از 10 هزار دانشجو درس 2 واحدی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس را می گذرانند؟

 آیا می دانید که ایران با عراق 1608 کیلومتر مرز مشترک دارد که از این رقم، 422.5 کیلومتر مرز رودخانه ای و آبی است و اروندرود تنها 91.8 کیلومتر آنرا تشکیل می دهد؟ 

آیا می دانید که ایران بعد از روسیه و چین، با داشتن 15 کشور همسایه (مرز خشکی 7 و مرز آبی 8) دارای سومین رتبه در سطح جهان است؟ (این در حالی است که روسیه و چین از لحاظ وسعت، اولین و چهارمین کشور پهناور جهان ، اما ایران در رتبه ی هجدهم قرار دارد).

کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا می باشد